Pedbommen / Fillarirastit 2018

PEDBOMMEN /FILLARIRASTIT 2018

  8.5    KoS                  Harrbåda, väg 749 vid Karleby.                      RESULTAT STRÄCKTIDER
15.5    Botnia               Norrmossen, g. R8 Kronobyåsen                 RESULTAT  /  STRÄCKTIDER
29.5    HimU                 Himanka, Kurikkala.                                    RESULTATSTRÄCKTIDER  
  5.6    GIF                   Sandhagen, väg 749.                                  RESULTAT
12.6    KaJu                  Kalajoki.                                                   RESULTAT   /  STRÄCKTIDER
19.6    Minken              Stjärnhallen, Nykarleby, ÖIDM                     RESULTAT  /  STRÄCKTIDER
26.6    KoS                   Patamäki,                                                 Eero Juola (040-5532906)
24.7    Botnia                Sandskata                                                Harald Slotte (040-7755283) 
31.7    GIF                    Köukar                                                     Måns Åkerblom (040-1832002)
 7.8     Brahe                Svedens skola/ Itälän koulu, Jakobstad         Tom Stenlund (050-3801774)          
21.8    Botnia                Påras skola                                               Bengt Lövsund (050-5263608)
28.8    KoS                   Halkokari skla.                                           Leo Jokinen (044-2731717)

30.19   Gunu MTBO-maraton, Sandhagen                                        Mikael Holm, (050-5677970)
                                                  ( http://www.okbotnia.fi )            

Pedbommen / Fillarirastit:
A-bana/rata           ca 12-15 km
B-bana/rata           ca   7-10 km
C-bana/rata           ca       5 km 

Starter/lähdöt  kl. 17-18.30
Avgift/maksu   5 euro(a) för alla/kaikille.
Färdigt tryckta banor på cykel-O kartor. Valmiiksi painetut radat pysu-kartoilla.

Kontaktpersoner/Yhteyshenkilöt:
Måns Åkerblom 040-1832002,
Lars-Gunnar Holm 040-5273165,
Eero Juola 040-5532906

MTBO-kalender (nationell cykel-O) 2018

12.5.2018      Hiiltomiehet   nationell-sprint.o medeld.                        Hiiltomiehet 
 3.6.2018      Satakunnan MTBO sprint- o medeldistans.                     Nakkilan Visa, Suosmeren Salpa
 9.6.2018      FM-sprint. Tammerfors                                              Tampereen Pyrintö
10.6.2018     FM-långdistans.                                                        Tampereen Pyrintö
  7.7.2018     Nat. + VM-granskning medeld.  Asikkala                       Asikkalan Raikas
  8.7.2018      Nat. + VM-granskning långd.     Asikkala                      Asikkalan Raikas
21.7.2018      FM-ultralång.                                                           OC-DUBHE
19.8.2018      Öppen AM-sprint + parsprint                                       Rasti-Kurikka
  1.9.2018      FM-medel                              Kankaanpää                 Kankaanpään Suunnistajat
  2.9.2018      FM-stafett.                             Kankaanpää                Kankaanpään Suunnistajat