Torsdagsbommen 2018

Torsdagsbommen och Bomcupen 2018

Torsdagsbommen Botnias, GIF:s och Kronan:s gemensamma motionsorientering.

Start: kl. 17.00 - 19.00    OBS! 13.9 - 27.+9 starter kl. 16.00-18.00

Startavgift: 5€, alla under 16 år gratis

Kontaktpersoner:
GIF: Sven Eriksson tfn. 0400 867329
Kronan: Erik Slotte tfn. 0440 748650
Botnia: Harald Slotte tfn. 040 7755 283

Torsdagsbommens banalternativ:
A+-bana 7-8 km överlång A-bana
A-bana 7 km normal svårighetsgrad
B-bana 5 km lätt
C-bana 3 km lätt
D-bana 1-2 km mycket lätt
E-bana Extra lätt orienteringsbana

Bomcupen:
Bomcupen fortsätter i år. Alla bommar räknas med, man får själv välja klass A, B, C eller D. Ålder har ingen betydelse. Det går även att delta på olika banor, poängen räknas per bana.

Poäng: 20-17-15-13-11-10-90-8-7--6-5-4-3-2-1-1-1-+ osv.

Guy Bäck sköter poängräkning, statistik och uppföljning.

VIESTI-CUP 2018: Mera information hittas på sidan =  MOTION / VIESTI-CUP 2018

 


Var går Torsdagsbommen? <Karta i pdf-format>

1 26.4. Kronan
(J-E)
Tallåsen RESULTAT  /  STRÄCKTIDER
2 3.5. Botnia
(J-E)
Påras Skola, Såkavägen 7
4.5 Viesticup 2018
Ok Terjärv


RESULTAT  /  STRÄCKTIDER

3


10.5.

Botnia
(A+,J-E,RR)
Emet Folkpark RESULTAT  /  STRÄCKTIDER
4 17.5. Kronan Rönnbacken


RESULTAT  /  STRÄCKTIDER

5


Ti 22.5.  

GIF
(J)
Sandhagen, väg 749 RESULTAT 
6


24.5.

 GIF Harrbåda, väg 749 RESULTAT
7


31.5

 Botnia
 
(E,RR)
Kronobyåsen N, Langtågsvägen 570


RESULTATSTRÄCKTIDER

8 7.6.
 GIF

Öja, väg 749

RESULTAT
9 14.6. Botnia
(E,RR)


Jolkka 
Jolkkavägen 530
14.6 Viesti-cup 2018
Botnia

RESULTAT / STRÄCKTIDER
10 21.6. Kronan
(J-E)
Skjutbanan


Kenneth ((040-5620281) o Jaana Grankull, Kristian S, Rune G.

11 28.6. Botnia
(A+,E)
Rävaborg
Djöstasvägen 549

Tom (040-5925879) o M Björklund, Folke, Tommy o Daniel Åbacka.

12 5.7. Kronan Brändåsen


Peter M(050-5593021), Bo o Camilla A, Rosa M.

13 12.7. GIF
(J)
Linnusperä, rv 13


Rainer Räbb (040-753072).

14 19.7. Botnia
(E)
Gylles
Åsbackavägen 151
Sven-Olof Nylund(050-0461066, E&T Pulkkinen, G & L Emet, L Siekkinen, H Rauma.
15 26.7. Kronan
(J-E)
Tössbackan


Mats (040-0862694) o Lilian S, Ove S, Ida-Marie S.

16 2.8.  GIF
(J)
Köukar, rv 13
3.8 Viesticup 2018 VetU
Leander Lillhonga (044-9657747).
17

 

9.8.

 

 Kronan
 
(J-E)
Rönnbacken


E-L Myrskog (050-3035744), Ellen o Linnea M, Pia-Maria B.

18 16.8.  Botnia
(J-E)
Gråstein,
Djöstasvägen 43

Stig Sundqvist (040-7457919), T & V Åman, L-G Holm, Thomas C, Roggi R, D o R Wiik
Kronoby kommunmästerskap 2018 och Nedervetil-Terjärv byakamp.

19 23.8. Kronan Krokfors


Göran Skogvik (040-0883291), Anton S, Olef S, Johan B.

20 30.8.  Botnia
(A+,E)
Kaitfors,
Riippavägen 170


Kim
(050-5348351) o Kenneth Berg, Martin Ahlskog, Robert Lauren.

21 6.9. Kronan Skjutbanan
9.9 Viesticup 2018
KP-V
Erik (044-0748650) o P&M Slotte, Guy B.


22

13.9.
Start
Botnia (E)
 16-18
Källmossen Bengt (050-5263608) o Johan Lövsund, Markus B, Dan S, J Wikström.


23

20.9.
Start
Botnia (E)
 16-18
Nedervetil Kutus
Seljesvägen 833


Mickel (044-9757135) o G Forsell, Markus Lindgren, Gustav Grannabba.


24

27.9.
Start
 Botnia (E)
 16-18
Gråstein,
Djöstasvägen 43


U-M Åstrand (040-5921011), Robert Lj, C & D Auren, Tom Wiklund.

 

29.9  GIF  2-mila


Måns Åkerblom
(040 -1832002).