Resultat 12.09.2017



A-natt 6.4 km B-natt 4.4 km C-natt 3.0 km D-natt 1.9 km

A-natt 6.4 km

  (Startat: 11, Utgick: 1, Diskvalificierat: 0)

   1. Emil Jansson                IK Falken                     51.25
   2. Sören Jansson               IK Falken                     53.40     +2.15
   3. Otto Gripenberg             IF Brahe                      57.15     +5.50
   4. Timo Hongell                SK Chydäri                  1.03.05    +11.40
   5. Ellen Myrskog               IK Kronan                   1.07.14    +15.49
   6. Stefan Stubb                IK Falken                   1.08.37    +17.12
   7. Rainer Räbb                 Gamlakarleby IF             1.11.57    +20.32
   8. Bernt Slotte                OK Botnia                   1.13.31    +22.06
   9. Kari Myllymäki              Kokkolan Suunnistajat       1.21.49    +30.24
  10. Markus Lindgren             OK Botnia                   1.22.41    +31.16
  DNF Sören Svenlin               IK Kronan                    Utgick

A-natt 6.4 km B-natt 4.4 km C-natt 3.0 km D-natt 1.9 km

B-natt 4.4 km

  (Startat: 21, Utgick: 1, Diskvalificierat: 0)

   1. Kim Berg                    OK Botnia                     36.17
   2. Tom Stenlund                IF Brahe                      37.49     +1.32
   3. Tuomas Hyyppä               Kokkolan Suunnistajat         38.48     +2.31
   4. Kim Rundell                 IK Falken                     41.14     +4.57
   5. Ida Joensuu                 IF Brahe                      42.47     +6.30
   6. Håkan Björklund             IK Falken                     43.48     +7.31
   7. Dan Stenlund                IF Brahe                      44.27     +8.10
   8. Jari Sjöström               IS Söderby                    44.32     +8.15
   9. Mattias Gripenberg          IF Brahe                      46.30    +10.13
  10. Bengt Lövsund               OK Botnia                     47.08    +10.51
  11. Tom Björklund               IS Söderby                    47.36    +11.19
  12. Bo Österbacka               IF Minken                     48.56    +12.39
  13. Erkki Koivukangas           Kokkolan Suunnistajat         49.32    +13.15
  14. Ari Leppänen                Kokkolan Suunnistajat         51.37    +15.20
  15. Joakim Hansen               OK Botnia                     51.39    +15.22
  16. Jukka Määttälä                                            52.00    +15.43
  17. Mikael Norrbo                                             53.50    +17.33
  18. Linda Ena                   IK Falken                     54.07    +17.50
  19. Seppo Nurisalo              Kokkolan Suunnistajat         54.15    +17.58
  20. Håkan Rauma                 OK Botnia                   1.03.29    +27.12
  DNF Valter Joensuu              IF Brahe                     Utgick

A-natt 6.4 km B-natt 4.4 km C-natt 3.0 km D-natt 1.9 km

C-natt 3.0 km

  (Startat: 16, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0)

   1. Lucas Hansén                OK Botnia                     31.34
   2. Rosa Myrskog                IK Kronan                     31.41        +7
   3. Nicolina Berg               OK Botnia                     33.21     +1.47
   4. Kati Nynäs                  OK Botnia                     34.41     +3.07
   5. Roy Torrkulla               IF Minken                     35.31     +3.57
   6. Peter Myrskog               IK Kronan                     36.12     +4.38
   7. Tage Torrkulla              OK Botnia                     38.16     +6.42
   8. Anders Nyberg               IK Kronan                     38.32     +6.58
   9. Majbritt Björklund          IS Söderby                    40.32     +8.58
  10. Gunilla Björklund           IK Falken                     40.49     +9.15
  11. Ulrika Myrevik-Svenlin      IK Kronan                     43.27    +11.53
  12. Pauli Korva                 Kokkolan Suunnistajat         46.28    +14.54
  13. Brita Forsman               IK Falken                     52.08    +20.34
  14. Milja Hyyppä                Kokkolan Suunnistajat         54.22    +22.48
  15. Esa Saarela                 Freeport Cobalt             1.08.49    +37.15
  16. Jukka Aaltonen              IF Brahe                    1.26.41    +55.07

A-natt 6.4 km B-natt 4.4 km C-natt 3.0 km D-natt 1.9 km

D-natt 1.9 km

  (Startat: 4, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0)

   1. Rasmus Huhtamäki            Pietarsaaren Hiihtäjät        16.05
   2. Eelian Berg                 OK Botnia                     20.57     +4.52
   3. Amanda Nynäs                OK Botnia                     30.17    +14.12
   4. Mirja Harald                IK Falken                     38.27    +22.22