Pedbommen 20.8.2019 - Källmossen



Bana A 8,38km

(Startade: 17, Avbröt: 0, Ej godkänd: 1)

   1. Peter Johansson               Brahe                              41:27          
   2. Marja Penttilä                KoS                                42:23    +00:56
   3. Tommy Åbacka                  IS Söderby                         44:41    +03:14
   4. Leo Jokinen                   KoS                                45:29    +04:02
   5. Eero Juola                    KoS                                46:07    +04:40
   6. Tor-Björn Wiklund             Falken                             50:26    +08:59
   7. Joona Ahvenkoski                                                 50:42    +09:15
   8. Thomas Sundqvist              Minken                             52:02    +10:35
   9. Erkki Koivukangas             KoS                                52:17    +10:50
  10. Ove Snåre                     Ik Kronan                          52:51    +11:24
  11. Jani Hovila                                                      54:10    +12:43
  12. Anders Nyberg                 IK Kronan                          56:17    +14:50
  13. Esa Saarela                   KoS                                59:04    +17:37
  14. Stig Sundqvist                Botnia                           1:02:41    +21:14
  15. Pekka Erkkilä                 KoS                              1:03:27    +22:00
  16. Dan Snåre                     Botnia                           1:08:42    +27:15
      Jan Grön                                                      ej godk.          

Bana B 5,69km

(Startade: 6, Avbröt: 0, Ej godkänd: 1)

   1. Kim Fagerudd                  PR                                 22:29          
   2. Ulla-Maria Åstrand            Botnia                             41:04    +18:35
   3. Bengt Lövsund                 Botnia                             45:59    +23:30
   4. Markus Rita                                                      49:30    +27:01
   5. Henrik Nylund                 Falken                             55:04    +32:35
      Lars-Gunnar Holm              Botnia                          ej godk.          

Bana C 4,24km

(Startade: 4, Avbröt: 0, Ej godkänd: 0)

   1. Björn Nyberg                  IK Kronan                          41:52          
   2. Erkki Vistiaho                KoS                                46:34    +04:42
   3. Nootti Fagerudd                                                  47:23    +05:31
   4. Philip Åkerlund               Kronan                             55:27    +13:35

Triathlon Lång

(Startade: 4, Avbröt: 0, Ej godkänd: 1)

   1. Kim Harlamow                  KoS                              1:08:20          
   2. Kim Rundell                   IS Söderby                       1:20:53    +12:33
   3. Arne Sågfors                  Botnia                           1:30:22    +22:02
      Daniel Wiik                   Botnia                          ej godk.          

Triathlon kort 2,7km

(Startade: 3, Avbröt: 0, Ej godkänd: 2)

   1. Kristian Kjellman             LKJ                              1:08:47          
      Kajsa Siekkinen               Botnia                          ej godk.          
      Lina Siekkinen                Botnia                          ej godk.